Makarna ihracatında hedef 1,5 milyon ton

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Başkanı Aykut Göymen, 25 Ekim Dünya Makarna Günü’nün Türkiye’nin teklifiyle değerlendirmeye alındığını belirtti.

Türk makarna bölümünün ileri derecede teknolojik alt yapı ve donanıma sahip olan üreticilerle dolu olduğunu belirten Göymen, Türkiye’de üretilen makarnanın 160 ülkeye ihracat edildiğini tabir etti.

“Anadolu ve Mezopotamya toprakları makarnalık durum buğdayının ana vatanı diyebiliriz. Münasebetiyle ülkemiz ve bilhassa de Güneydoğu’da yetişen makarnalık durum buğdayını lezzeti sahiden farklı. Hasebiyle Türkiye’de beşerler hem şanslı, kaliteli makarna yiyorlar hem de bunun dışında ihracatını yaptığımız ülkeler de bundan çok mutlu.” ifadelerini kullanan Göymen, Türkiye’nin makarnada hem ihracatta hem de üretimde dünya ikincisi olduğunu belirtti.

“Ülkemiz yılın 8 ayında 876 bin ton ihracat yaptı”

Göymen, Türkiye’nin makarna tüketiminde dünyada birinci 10 ortasında yer aldığını belirterek, ülkede kişi başı tüketimin yıllık 8,5 kilogram civarında olduğunu tabir etti.

“Ülkemiz yılın 8 ayında 876 bin ton ihracat yaptı ve yaklaşık 627 milyon dolar civarında ihracata sahip bir dala sahip şu anda.” diyen Göymen, Türkiye’nin ihracatının yüzde 95’ini sade makarnanın oluşturduğunu, en fazla makarna satışının Togo, Benin, Venezuela, Gana ve Japonya’ya yapıldığını lisana getirdi.

AB’nin koyduğu makarna kota sonlandırmalarının kaldırılmasıyla ihracatta büyük bir artışın yaşanacağını, bunun yapılması için çalışma yürüttüklerini vurgulayan Göymen, şunları kaydetti:

“Türkiye makarna dalı 40 bin şahsa istihdam sağlayan dal. Bunun içerisinde yalnızca işletmelerimizde çalışan insanları sayıyorum. Önemli manada bir tonaj olduğu için bunu mesela çiftçi, nakliye, lojistik manada değerlendirirsek milyonlarca insan ekmeğini bu bölümden elde ediyor. Türk makarnası nitekim kaliteli bir makarna. Bu yıl ihracat amacımız 1,5 milyon ton. Geçen yıl toplamda 2 milyon 200 bin ton civarında üretim yaptık. Bunun yaklaşık 1 milyon 400 bin tonu ihraç edildi, kalan kısmı iç pazarda tüketildi.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir