HDP’li Oluç’tan ‘hesaplar bloke edilsin’ talebine yanıt: Mücadele parayla olmaz, kendimize bir yol açarız

Yargıtay Başsavcılığının HDP’nin parti hesaplarının bloke edilmesi talebini değerlendiren HDP Küme Başkanvekili Saruhan Oluç, “Parayı keserek HDP’yi terbiye etmeye çalışmanın bir karşılığı yok. “Mücadele parayla olmaz, biz bir formda çabamızı sürdürecek yollar bulur, kendimize bir yol açarız. “ dedi.

Gazeteduvar’da yer alan habere nazaran, HDP’nin kapatılması iddianamesini hazırlayan Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, dava devam ederken parti hesaplarının bloke edilmesi için Anayasa Mahkemesine müracaatta bulundu. HDP’li Oluç, HDP’nin ‘Hazine yardımı bulunan hesaplarının bloke edilmesi’ talebini, “Mücadele parayla olmaz, kendimize bir yol açarız” kelamlarıyla kıymetlendirdi.

“Başsavcı; MHP, BBP ve Vatan Partisi’nin talebini yerine getiriyor”  

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebinin gerisinde Cumhur İttifakı’ndaki siyasi partiler olduğunu söyleyen Saruhan Oluç, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı MHP, BBP ve Vatan Partisi’nin taleplerini yerine getiriyor. Bu talep Cumhur İttifakı’nın içinde olan ve Cumhur İttifakı’nı destekleyen partilerin talebi. O yüzden iktidardan gelen bir talep olarak kıymetlendirmek gerekiyor” dedi.

“Parayı keserek HDP’yi terbiye etmeye çalışmanın bir karşılığı yok”  

“Kapatma davasının demokratik siyasete yönelik ağır bir tasfiye davası olduğunu” belirten Oluç, “Davanın türel bir yanı yok. Bu talep siyasi bir dava olduğunun bir öteki örneği. Öte yandan parayı keserek HDP’yi terbiye etmeye çalışmanın bir karşılığı yok” tabirlerini kullandı.

HDP’nin demokratik alanda gayret kararlılığını sürdürdüğünü söyleyen Saruhan Oluç, “Anayasa Mahkemesi ne karar verir bilemeyiz. Kapatma ve 451 şahsa siyasi yasak dahil ne karar alırlarsa alsınlar demokratik siyaset alanındaki uğraşımızı sürdüreceğiz” dedi.

“Parayla saadet olmaz, parayla uğraş de olmaz”  

HDP Küme Başkanvekili Oluç, “Arkadaşlarla konuşurken söylediğim bir şey var, ‘takılmayın parayla saadet olmaz’ diye. Parayla saadet olmaz hakikaten, parayla uğraş de olmaz” diye konuştu.

“HDP bir halk hareketidir, bir yol buluruz” 

HDP’nin geçmişte Hazine yardımı almadan birçok seçime girdiğini hatırlatan Oluç, “2014 ve 2015 seçimlerine HDP olarak Hazine yardımı olmadan girdik. Hem cumhurbaşkanlığı seçimleri hem mahallî seçimler. Nasıl çalıştık o vakit? Halkımızın bağışlarıyla, takviyeleriyle yürüttük çalışmalarımızı. HDP politik bir yapıdır, bir halk hareketidir. Biz bir biçimde uğraşımızı sürdürecek yollar bulur, kendimize bir yol açarız. İktidara da bu tıp cezalarla HDP fikriyatını, çabasını ortadan kaldıramayacaklarını bir defa daha söyleyelim” dedi.

2023 yılı bütçesine nazaran siyasi partilere yapılacak Hazine yardımının ocak ayı başında hesaplara yatırılması gerekiyor. Yargıtay Başsavcılığının HDP kapatma davası devam ederken hesaplarına tedbiren bloke konulması talebinin Anayasa Mahkemesi tarafından önümüzdeki günlerde karara bağlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir