Eski ABD Başkanı Donald Trump ve 3 çocuğuna dolandırıcılık davası açıldı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, hakkında mülklerinin bedelleri konusunda açılan soruşturma çerçevesinde yeni bir gelişme yaşandı.

Trump Organization’da 10 yıldan uzun müddettir dolandırıcılık yaptığı argüman edilen Trump ve çocukları hakkında dava açıldı. Trump Organization’ın 2011 ile 2021 yılları ortasında sayısız dolandırıcılık cürmüne karıştığı davada yer alırken, Trump’ın 200’den fazla “yanlış ve aldatıcı değerleme” yaptığı da öne sürülüyor.

Mahkemeden Trump ve çocuklarının New York iş dünyasında çalışan yahut yönetici olarak misyon yapmasının yasaklanmasını talep eden New York Başsavcısı Letitia James, “Donald Trump, Trump Organization’daki çocuklarının ve üst seviye yöneticilerinin yardımıyla, kendisini haksız yere zenginleştirmek ve sistemi aldatmak için net pahasını milyarlarca dolar şişirdi” dedi. Trump’ın avukatı Alina Habba tarafından yapılan açıklamada, “Bugünkü belgeler ne gerçeklere ne de maddelere odaklanıyor. Daha fazla, başsavcının siyasi gündemini ilerletmeye devam ediyor” tabirleri kullanıldı.

SORULARI YANITLAMAYI REDDETMİŞTİ

Trump, mülklerinin bedelleri konusunda açılan soruşturma çerçevesinde New York’taki Trump Tower’dan ayrılarak New York Başsavcısı Letitia James’in ofisine gelmişti. Yemin altındaki sorgusunda soruları yanıtlamayı reddettiğini açıklayan Trump, ABD Anayasasının 5’inci ek hususu bağlamında kendi aleyhine tanıklık etmeyi reddettiğini tabir etmişti.

Trump, “Bir kezinde ‘Masumsan, Beşinci Değişikliği neden kabul ediyorsun?’ diye sordum. Artık bu sorunun karşılığını biliyorum. Aileniz, şirketiniz ve etrafınızdaki tüm beşerler, avukatlar, savcılar ve uydurma haber medyası tarafından desteklenen, temelsiz, politik olarak motive edilmiş bir cadı avının gayesi haline geldiğinde, öteki seçeneğiniz yok. Buna nazaran, avukatımın tavsiyesi üzerine ve üstteki tüm nedenlerle ABD Anayasasının her vatandaşa tanıdığı haklar ve ayrıcalıklar kapsamında soruları yanıtlamayı reddettim” demişti.

New York Başsavcısı James, Trump Organization isimli şirkete ilişkin gökdelenler ve golf alanları üzere varlıkların kıymetinin 10 yıldan fazla müddettir finansal tablolarda yanlış yansıtıldığını sav ettiği soruşturma çerçevesinde Trump ve çocuklarını söz vermeye çağırmış lakin Trump ve avukatları her seferinde karara itiraz ederek başsavcılığın istediği evrakların kendilerinde bulunmadığını söylemişti.

FİNANS YÖNETİCİSİ 15 SUÇLAMAYI KABUL ETMİŞTİ

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, Trump Organization şirketinin Finans Yöneticisi (CFO) Allen Weisselberg, Trump’ın şirketine yönelik uzun müddettir devam eden bir soruşturmayla bağlantılı olarak, vergi kaçırdığına dair suçlamaları kabul etmişti. Trump’ın şirketinde Finans Yöneticiliği (CFO) yapan Weisselberg, komplo, cezai vergi dolandırıcılığı, hırsızlık ve iş kayıtlarında değişiklik yapma da dahil olmak üzere 15 hata ile karşı karşıya kalmıştı. Lüks otomobiller için ödemeler, Manhattan’daki bir daire için kira ve torunları için özel okul eğitimi de dahil olmak üzere, şirketten aldığı yan haklar üzerindeki vergileri kaçırmakla suçlanan Weisselberg, görülen davada karşılaştığı 15 suçlamanın hepsini kabul etmişti.

Mahkeme Yargıcı Juan Manuel Merchan, Weisselberg için daha evvel belirlenen Savunma Mutabakatı kapsamında, New York City’deki Rikers Island hapishanesinde 5 ay mahpus ve daha sonra 5 yıl kontrollü özgürlük cezasına çarptırılacağını söylemişti. Yargıç, Weisselberg’in ayrıyeten, 2 milyon dolar ödemek zorunda kalacağını da belirtmişti. Weisselberg’in, Trump’ın şirketiyle ilgili suçlamalar çerçevesinde Ekim ayında görülecek olan mahkemede şahit olarak tabir vermesi gerekecek.

Trump’ın en sadık iş ortaklarından biri olarak görülen Weisselberg, Temmuz 2021’de tutuklanmıştı. Savcılar, şirketin Weisselberg de dahil olmak üzere üst seviye yöneticilere 15 yıl boyunca vergilendirilmemiş yan haklar verdiğini tez etmişti.

TRUMP’IN MALİKANESİNE FBI BASKIN YAPMIŞTI

Trump’ın Florida eyaletinde bulunan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesinde FBI tarafından 8 Ağustos’ta arama yapılmış, operasyonun Trump’ın Başkanlık vazifesi sırasında Florida’daki ikametgahına saklı kayıtları getirip getirmediğine ait yürütülen bir soruşturmayla ilgili olduğu aktarılmıştı. ABD Adalet Bakanlığının 2022 yılının başlarında Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Yönetimi tarafından Mar-A-Lago’dan alınan 15 kutudaki evrakların içinden çıkan kapalı kayıtların varlığını araştırdığı öne sürülmüştü.

Operasyona reaksiyon gösteren Trump ise, grupların konutundaki bir kasayı da açtığını tez ederek, “Florida, Palm Beach’teki hoş meskenim Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında, büyük bir FBI casusu kümesi tarafından baskın yapılıp işgal edildi. İlgili devlet kurumlarıyla çalıştıktan ve iş birliği yaptıktan sonra meskenime yapılan bu habersiz baskın gerekli yahut uygun değildir. Kasama bile girdiler. Ülkemiz için karanlık vakitler. Daha evvel bir ABD Liderinin başına bu türlü bir şey gelmemişti” tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir