Emek ve Özgürlük İttifakı: İmamoğlu’na verilen ceza siyasidir, kabul etmiyoruz!

Emek ve Özgürlük İttifakı, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen mahpus cezasını ve siyasi yasak kararını kabul etmiyoruz. Bu karar türel değil siyasi bir karardır.” açıklamasını yaptı. 

İttifaktan yapılan açıklamada, “Bu karar, HDP’li belediyelere dönük yapılan halk iradesi gaspının, dokunulmazlıkların kaldırılarak milletvekilliklerin düşürülmesinin, grev yasaklarının, TİS’lere müdahalenin, aydınlara, gazetecilere sendikacılara, sanatkarlara, siyasi muhaliflere baskının bir devamıdır. Belediyelere dönük kayyım darbeleri yapıldığında bunun halk iradesini yok saymak olduğunu ve halkın seçme ve seçilme hakkına müdahale olduğunu, bütün muhalefetin hassas olması ve ortak bir tavır geliştirmesi gerektiğini belirtmiştik. Belediyelerden üniversitelere kadar birçok alandan yaygınlaştırılan kayyım rejiminin tüm ülkeyi esir alma riskini vurgulamıştık. Bu yasak kararı kayyım rejiminin geldiği boyutu gözler önüne sermektedir. Açıktır ki kayyımlar, baskı ve yasaklar iktidarın siyasi muhaliflere karşı kullandığı bir yargı sopasıdır.” denildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“İktidar seçim hesapları uğruna milyonlarca yurttaşın oyları ile seçilmiş bir belediye liderinden siyasi intikam almaya çalışmaktadır. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak; bütün demokrasi güçlerini, siyasi bir atak olan bu karara karşı ortak tavır göstermeye çağırıyoruz.

Bu hukuksuz kararı kınıyor, halkın iradesine sahip çıkmak için halkın ortak gayretini büyütmeye çağırıyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir