Ekrem İmamoğlu: “Ağır Hasar Alacak Bina Sayısı Yaklaşık 90 Bin”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olası İstanbul zelzelesi hakkında konuştu. Binaların son durumunu açıklayan İmamoğlu, ‘İstanbul’da ağır hasar alması mümkün olan muhtemel bina sayısı yaklaşık 90 bin’ sözlerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve bilim insanlarının iştirakiyle Adana’da ‘Bilimin Rehberliğinde Zelzeleye Güçlü Kent Paneli’ düzenlendi.

Panelde konuşan Ekrem İmamoğlu, mümkün İstanbul sarsıntısına ait açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, “İstanbul’da en optimist ihtimalle ağır hasar alması muhtemel olan bina sayısı yaklaşık 90 bin.” dedi.

‘Bir siyasetçinin başına gelebilecek en berbat şeylerden biri sorumluluk taşıdığı toplumla olan inanç bağını kaybetmesidir. Tasa gidermek ismine gerçekleri eğip bükemezsiniz. durum neyse biz onu paylaşacağız.

Konut üretimi sıkıntılı. Birçok ülkede, tümüyle neredeyse lokal yöneitm sorumluluğunda. Türkiye’de ise merkezi idarenin aygıtı haline gelmiş olan TOKİ sorumlu bu alandan, bu yanlıştır.

Türkiye merkeziyetçi bir ülkedir. Geçmişte bu gerekli olabilir lakin bugün kaideler değişti. Kentler hayatın her alanında öne çıkıyor. Lokal idareler merkezi idarenin payandası olarak kabul edilirse dünya ölçeğinde başarılı olunamıyor. İstanbul’da en optimist ihtimalle ağır hasar alması muhtemel olan bina sayısı yaklaşık 90 bin. İstanbul’da bina bazlı yapılması gereken dönüşüm projeleri Ankara’dan mı yoksa İstanbul’dan mı yapılır?’

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamaları ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir