D vitamini mi, D hormonu mu?

İSTANBUL (İGFA) – “D Vitamini mi hormonu mu? Şaşırtan gelse de bu vitamin aslında bir hormondur. Cildimiz güneşe maruz kaldığında kolesterolden üretilen bir steroid hormondur” diyen Eczacı-Homeopat Ezgi Nevçehan, “Bununla birlikte, günümüzde ofiste çalışma ortamı, konutta geçirilen vakit ve kışın güneşin yetersizliği münasebetiyle, güneşi ekseriyetle yetersiz alıyoruz. Bu sebeple danışanlarıma kâfi derecede bu vitamini alabilmek için D vitaminini yediklerinden (örneğin; somon, yumurta sarısı, semiz otu, tatlı patates, mantar…gibi) yahut desteklerden tamamlamaları gerektiğini tavsiye ederim” yorumunda bulundu.

D VİTAMİNİ NEDEN İNSAN BEDENİ İÇİN KIYMETLİDİR?

D vitamininin insan bedeni açısından ehemmiyeti konusunda Nevçehan, “En değerli fonksiyonlarından biri bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Kemik sıhhatini dayanaklar ve kemik sıhhati için hayati olan kalsiyum ve fosfor üzere iki mineralin emilimini sağlar. Zihin gelişimi için değerlidir, D vitamini eksik bireylerde bu eksikliğin giderilmesi dert ve depresyonun kıymetli ölçüde güzelleştiğini göstermektedir. D vitamini kullanırken bedeninizde kâfi ölçüde magnezyum ve K vitamini olduğuna dikkat etmelisiniz. Kullanmadan evvel hekiminize ve eczacınıza kesinlikle danışın.” sözünü kullandı.

D VİTAMİNİ YETERSİZLİĞİ VE DEPRESYON: NE YAPABİLİRİZ?

D vitamini yetersizliğinin bilhassa batı toplumlarında yaygın olarak görülmekte olduğunu kaydeden Eczacı-Homeopat Ezgi Nevçehan, “D vitaminin birçok kronik hastalığın ilerlemesinde rolü olduğu bilinmektedir. Serum D vitamininin düşük olması depresyon, anksiyete ve gerilim ile alakalı olabileceği belirtilmektedir. Dünya Sıhhat Teşkilatı (WHO) datalarına nazaran depresyon tedavisinde muvaffakiyet oranı %60-80’dir. Lakin depresyonu olan bireylerin %25’ten daha azı tedavi görmektedir. İlaç tedavisini bırakanlarda, depresyonun tekrarlama oranı daha yüksektir. Depresyon ve öteki mental bozukluklarda D vitamini yetersizliğinin saptanması ve tedavi edilmesi kolay, ucuz ve tesirli bir tedavi yaklaşımı olmasının yanı sıra ömür kalitesini de artırmaktadır. D vitamini eksikliğinin saptanmasının en düzgün yolu serum 25(OH)D3 seviyesine bakmaktır. D vitamini eksikliği 20 ng/mL’den az, D vitamini yetersizliği ise 30 ng/mL’den az olarak tanımlanmaktadır” dedi.

NELER YAPABİLİRİZ?

Depresyon ve öteki mental hastalıklardan korunmada açık havada antrenman yapmak, gün içerisinde güneşli bir saatte 15 dakika yürüyüşe çıkmak gerektiğine dikkat çeken Nevçehan son olarak şu bilgileri verdi: “D vitamininden güçlü yahut zenginleştirilmiş yiyecek ve içecekler tüketmek (Somon, sardalya, yumurta sarısı, tatlı patates, mantar, semiz otu, portakal suyu, maydanoz…), besin takviyeleri ile D vitamini seviyesini güzelleştirmek, mental sıhhati güzelleştirmenin kolay ve en ucuz tahlilidir. Güneş ışığı, olağan serum D vitamini seviyesini korumak için en tesirli araçtır. Haftada 2-3 sefer, kol ve bacaklar açık olacak biçimde 5-10 dakika güneşlenmek, D vitamini yetersizliği ve eksikliğinden korunmak için faydalıdır. Zira mutluluğun formülü güneş ışığında gizli, maalesef kış boyunca hem kapalı alanlarda uzun mühlet kalınması hem hava şartları nedeniyle güneş ışından gereğince faydalanamıyoruz. Depresyon ve D vitamini eksikliği ortasındaki mümkün münasebet nedeniyle bu bireylerde serum/plazma D vitamini seviyelerinin belirlenmesi önerilebilir. D vitamini yetersizliğinin ülkemiz içinde hala bir halk sıhhati sorunu olduğu unutulmamalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir