Çin’de tayfun alarmı! Uçuşlar askıya alındı

Çin’in güneyindeki Guangdong ve Hainan eyaletlerinin kıyı kısımlarını gece saatlerinde Talim Tayfunu’nun vurması bekleniyor. Tayfun karaya vurmasına saatler kala bölgeye yağış ve suratı saatte 40 kilometreye ulaşan rüzgar getirdi.

Turuncu alarm yayınlayan Çin Meteoroloji Merkezi tayfun nedeniyle sel ihtarında bulunurken, uçuşlar ve tren seferleri askıya alındı. Tayfun alarmı nedeniyle borsanın kapatıldığı Hong Kong’da, tüm isimli süreçler ertelendi.

Hainan lokal idaresi, gemilere limana dönme davetinde bulunurken, Hainan-Guangdong ortasındaki feribot seferleri de dün prestijiyle askıya alındı.

Çin Meteoroloji Merkezi, Fujian ve Jiangsu eyaletlerindeki birtakım kentlerinde şiddetli yağış ve fırtına beklendiğini açıkladı.

REKOR HAVA SICAKLIĞI

Öte yandan Çin’in kuzeybatı bölümündeki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yer alan Turfan kentine bağlı Sanbao ilçesinde hava sıcaklığı dün rekor düzeye ulaştı. İlçede termometreler 52,2 dereceyi gösterdi.

Turfan Meteoroloji Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, Sanbao ilçesinde hava sıcaklığının pazar günü saat 19.07 sıralarında 52,2 dereceye çıktığı belirtilerek, 14 Temmuz’da yüksek hava sıcaklıkları için alarm düzeyini kırmızıya yükselttiği hatırlatıldı. Açıklamada ayrıyeten, yüksek sıcaklıkların en az bir hafta süreceği aktarıldı.

Yerel basında yer alan haberlerde, Turfan’ın Alev Dağı Görüntü Bölgesi’nde yüzey sıcaklığının 80 santigrat dereceye ulaştığı aktarıldı.

Sincan lokal makamları ise, tarımla uğraşan vatandaşlara sulama faaliyetlerini güçlendirmeleri uyarısı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir