Blinken: Rusya tahıl anlaşmasını uzatmazsa bunun bedelini gelişmekte olan ülkeler öder

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken diplomatik temaslar için gittiği Endonezya’nın başşehri Jakarta’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 17 Temmuz’da mühleti dolan tahıl mutabakatı hakkında açıklamaları ile ilgili konuşan Blinken, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yalnızca Ukraynalılara değil bölgedeki insanlara da ziyan vermeye devem ediyor. Moskova tahıl mutabakatını uzatmama tehdidini yerine getirirse bölgedeki gelişmekte olan ülkeler, sözün tam manasıyla daha yüksek besin fiyatları ve daha fazla besin kıtlığı dahil olmak üzere bunun bedelini öder.” dedi. Blinken, memleketler arası toplumların Rusya’nın muahedeyi yalnızca uzatmasını değil, birebir vakitte kapsamını daha da genişletmesini beklediğini söyledi.

ABD’DEN KUZEY KORE’YE REST

Blinken ayrıyeten Kuzey Kore’nin füze denemeleri tehdidine karşılık ABD ve müttefiklerinin birlik içinde olduğunu söyleyerek ,”(Kuzey Kore’den gelen) Rastgele bir saldırganlığı caydırmayı ve savunma için mümkün olan her şeyi yaptığımızdan emin olarak ortak bir savunmada kararlılıkla birleştik.” tabirlerini kullandı.

TAHIL ANLAŞMASININ UZATILMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 17 Temmuz’da mühleti dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Muahedesi hakkında yaptığı açıklamada “Eğer bize verilen tüm vaatler yerine getirilmezse bu mutabakatta katılımımızı askıya alabiliriz. Fakat bu vaatler yerine getirilirse muahedeye yine dahil oluruz.” demişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün yaptığı açıklamada tahıl mutabakatıyla ilgili, “Sayın Putin’i Ağustos ayı içerisinde Türkiye’de konuk etme hazırlığımız var. Tahıl koridorunun uzatılması konusunda hemfikiriz. BM’den de Sayın Guterres, Sayın Putin’e bir mektup gönderdi. Temenni ediyorum ki bu mektupla bizim ve Rusya’nın müşterek uğraşları ile tahıl koridoru çalışmasının uzatılmasını temin ederiz.” sözlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir