Airbnb New York Belediyesine dava açtı

Kısa periyot kiralama ve konaklama hizmeti sunan dijital platformlardan Airbnb, “kısa müddetli konut ve oda kiralamalarını kısıtladığı” gerekçesiyle New York Belediyesine dava açtı. Airbnb, New York Belediyesinin temmuzda yürürlüğe girecek olan tescil kararının “aşırı ve baskıcı” olduğu, “kısa müddetli kiralamalara kısıtlama getirdiği” gerekçesiyle Manhattan’daki eyalet mahkemesinde dava açıldığını bildirdi.

New York Belediyesinin, kelam konusu uygulamasının kısa periyodik kiralık konut arzını düşüreceğine işaret eden Airbnb, açıklamasında,

“Bu tescil kararının, bu tıp özellikleri birlikte değerlendirildiğinde, New York Belediyesinin kısa müddetli kiralamaları kentin dışına çıkarmak istediği üzere anlaşılıyor.”

sözüne yer verdi.

Airbnb, New York Belediyesinin uygulamasının kıymetlendirilebilir alternatifler de sunmadığını vurguladı.

Kısa periyodik kiralamalara ait kurallar yıllardır net

New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın Sözcüsü Jonah Allon ise Belediye Meclisinin kararı değerlendireceğini aktararak, şunları kaydetti:

“Bu idare, bölge sakinleri için güvenliği ve toplum içinde yaşanabilirliği ve kalıcı konut stokunu müdafaaya, konaklama dalımızın toparlanmaya ve gelişmeye devam etmesini sağlamaya kararlıdır. Kısa vadeli kiralamalara ait kurallar, yıllardır net ve 2022 tescil kararı da Belediye Meclisi tarafından yordamınca kabul edildi.”

New York Belediyesinin tescil kararı temmuzda yürürlüğe girecek

Airbnb, kısa vadeli kiralama reklamlarını yasakladığı gerekçesiyle 2016’da New York Belediyesi aleyhinde dava açmış ve Belediyenin ilgili kararın uygulanmayacağını açıklaması üzerine davayı geri çekmişti. İtalya’nın tarihi ve turistik kentlerinden Floransa da kent merkezindeki konutların çoklukla turistlere yönelik olan kısa müddetli konaklama için konut kiralama uygulaması çerçevesinde değerlendirilmesini yasaklayan kararı alındı.

New York Belediyesinin temmuzda yürürlüğe girecek tescil kararı uyarınca konut sahiplerinin konutta yaşayanları bildirmesi, imar planı ve tadilat yönetmeliklerine uymasını zarurî tutuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir